Athletics: Glittering prizes at Harlow Running Club Awards

HARLOW Running Club held their presentation evening at the weekend where trophies were awarded for members performances during the previous year.

The Team Captains Awards were :-
Female Road Runner – Kerry Mavris
Male Road Runner – Martin Westley
Female Cross Country – Louise Kedge
Male Cross Country – Steve Warren
Most Consistent Female – Debbie Smith
Most Consistent Male – Craig Segal
Most Improved Female – Louise Peacock
Most Improved Male – Martin Elven
Most Improved New Female – Vanessa Bull
Most Improved New Male – Lee Webber

The Club Championship Awards are for performances held throughout the calendar year, over a total of 20 specified races of various distances and terrain, with a runner’s best 10
performances counting towards the final positions.

Performances are based on age graded WAVA (World Association of Veteran Athletes) calculations, theoretically putting all age groups on an equal footing. The Championship is also used to decide the Club’s ten Age Category awards.

Male Winner – Colin Moody
Male Runner Up – Adrian Fell
Female Winner – Carinne Jay
Female Runner Up – Sharon Wright
Female Senior – Vanessa Bull
Male Senior – Martin Westley
Female V35 – Laura Prime
Male V40 – Andy Terrell
Female V45 – Sandi Rust
Male V50 – John Bull
Female V55 – Debbie Barry
Male V60 – Graham Saville
Female V65 – Brenda Clayton
Male V70 – Jim Bates

Female Handicap Series Winner – Louise Peacock
Male Handicap Series Winner –. Martin Elven

Female Ultra Award – Dionne Jones
Male Ultra Award – Rich Hynes

Club person of the year – Paul Schroder

Tri Club Award Winners:

Most Improved Female – Gail Nicholls
Most Improved Male – Paul Schroder
Outstanding Female – Anna Robey
Outstanding Male – Andy Kitson
Outstanding Contribution – Andy Kitson

Harlow Running Club were represented at the Essex 20 Mile Championships held at Rochford by five runners. Craig Segal was first home in 59th place out of 330 finishers in an excellent 2hrs 09min 07secs. He was followed by Sharon Wright in 145th place in 2.27.09, Martyn Coulter 153rd in 2.28.08, Colin Moody 201st in 2.41.17 and Sam Carter 270th in 3.03.50.

Meanwhile at the Roding Valley Half Marathon Pasquale Pellecchia finished in 227th place out of 354 finishers in 1.57.07, Holly Davis was 256th in 2.01.33 and Paul Cadogan 292nd in 2.08.18.

At the Berkhampstead Half Marathon Sean Flynn finished in 459th place out of 1011 finishers in 1.51.27.

Further afield, at the Benidorm Half Marathon Danny McCree finished in 139th place out of 1414 finishers in 1.28.49.

Even further afield at the Vientiane International Half Marathon in Laos Andy KInney finished in 472nd place out of 690 finishers in 3.02.23.

At Queen Elizabeth Olympic Park Winter 10K Paul Schroder finished in 40th place out of 549 finishers in 41.48, Gail Nicholls was 143rd and 1st Female Vet 50 in 49.27 and Laura Prime 156th in 50.32(PB).

At the Excalibur Three – Track Wars 6 Hour Event Paul Watts completed 118 Laps for a distance of 29 Miles in a time of 6:00:46 to finish in 18th place out of 103 finishers.

At Harlow parkrun Martin Westley finished in 3rd place out of 239 finishers in 18.10. He was followed home by Andy Terrell 7th in 21.08, Alan Broughton 8th in 21.14, Lee Webber 12th in 21.30, Jamie Jephcott 13th in 21.57, Allison Beeton 16th in 22.05, Marc Witham 18th in 22.29(PB), John Bull 20th in 22.37, Mathew Austin 25th in 23.09(PB), Bobby Draper 28th in 23.26, Catherine Ridge 31st in 23.32, Terry Ridge 32nd in 23.33, Steve Cowlin 38th in 24.12, Graham Saville 40th in 24.25, Steve Warren 43rd in 24.37, Michael Robey 45th in 24.44, Paul Dixon 47th in 24.51, Kelly Grey 48th in 24.56, Kerry Mavris 56th in 25.19, Richard Fryer 61st in 25.43, Louise Cootes 64th in 25.50, Spencer Brooks 66th in 25.55, Robin Lozeau 69th in 25.59, Vincent Martin 71st in 26.03, Andrew Smith 76th in 26.33, Michelle Hyde 89th in 27.12, Sandra Webber 101st in 28.16, Austin Nyamande 102nd in 28.21, Teresa Stickland 105th in 28.43, Alan Wellbelove 106th in 28.48, Hossein Erfani 115th in 29.35, Jane Evans 116th in 29.36, Alison Bull 126th in 30.16, Debbie Cooper 133rd in 31.18, Julie Bradley 134th in 31.23, Tracie Cook 145th in 32.15, Andy Smith 148th in 32.25, Liz Roberts 152nd in 32.40, Joanne Mills 154th in 32.44, Louise Peacock 155th in 32.45, Lindsey Pearson 156th in 32.48, Teresa Warren 160th in 33.05, Peter Mills 162nd in 33.07, Jeff Mace 173rd in 34.28, Anna Robey 176th in 34.39, Sharon Brooks 190th in 35.58, Pauline Weirich 191st in 36.05(PB), Martin Elven 203rd in 37.58, Nicola Wix 234th in 49.53 and Jennie Gould 235th in 50.27(PB).

At Newcastle parkrun Owen Haigh finished in 22nd place out of 693 finishers in 18.54.

At Bishop’s Stortford parkrun Jason Haigh finished in 7th place out of 350 finishers in 19.48, Justin Patten was 66th in 24.07, Alan Cootes 68th in 24.17, Martin McColgan 142nd in 27.14, Celia Haigh 221st in 29.56 and Helen Brunton 321st in 36.59.

At the Gunpowder parkrun at Waltham Abbey Andy Ramage finished in 17th place out of 213 finishers in 21.29 and Jon Waight was 20th in 21.55.

At Hackney Marshes parkrun Darren Rautenbach finished in 137th place out of 384 finishers in 23.10, Wendy Schroder was 165th in 24.20 and Francesca Tye 323rd in 30.58.

At Felixstowe parkrun Hazel Kurz finished in 64th place out of 198 finishers in 25.54(EQ PB).

At Hoddesdon parkrun Tracy Stratford finished in 42nd place out of 128 finishers in 27.19.

At Wokingham parkrun Brenda Clayton finished in 215th place out of 439 finishers in 31.09.

At Great Yarmouth parkrun Terasa Holden finished in 334th place out of 389 finishers in 36.25.

Print Friendly, PDF & Email

Popularity: 1% [?]

You must be logged in to post a comment Login